Soma

 Kategori: Güncel

Biraz gerçekçi olmak gerek. Aralıksız SOMA yayınları üzerine herkes bunu konuşuyor ama 6 ay sonra kimse bunu hatırlamayacak. Bir yanda milyonların önünde aç artislerin karşısına geçip kuzu pişirip yiyen Acun, diğer yanda popüler siyaset dururken 3 gün sonra MİLLİ YAS’ımız bitince “amaaan, bu SOMA haberleri de baydı, insanın içi sıkılıyor” deyip değişeceğiz kanalları. İşin acı yanı elimizdeki kumanda ile kanalları zaplarken içimizdeki o maneviyat da değişecek. Ölen yüzlerce insanın yakınları kendiyle başbaşa kalacak ve yine, yeniden “ateş, düştüğü yeri kavuracak”.

Ne bugün bu konu üzerinden prim yapmaya çalışan siyasetçilerin, ne ortalığı yakıp yıkan vandalların ne de samimi olarak dua edenlerin umurunda olmayacak SOMA.
Lakin o insanları yok paraya oralara, tedbirsizce gönderenlerin hayat kalitesinden de birşey eksilmeyecek. Vicdan azabı diye düşünebilirsiniz lakin malesef ama malesef zamanla nereye doğru gittiğini sorgulamaya başladığım sevgili başbakanımın da dediği gibi bu işin kaderinde bu var diyecek o kişilerde. Vicdan azabını cüzdan rahatlığı unutturacak.

Yine de aklımda bir not kalacak. Kaza nedeni neydi, kim hatalıydı, hükümetin payı var mıydı yok muydu, kimler bu işten nemalanmaya çalıştı, sedyeyi kirletmek istemeyen o gözü kara mütevazi insana ne oldu, bunlar değil. Milyonların ağzından çıkacak kelimelere yoğunlaştığı başbakanımın, kaza istatisklerini verirken 1800’lü yıllarla 2000 yılların karşılaştırmasını yaptığı o manzara.

Desen ki; işletme hatalı olabilir, desen ki bakanlarım görevini tam yapmamış olabilir, desen ki brokratların eksikliği vardır, desen ki birkaç işçinin duyarsızlığıdır, desen ki hükümet olarak gerekeni ihmal etmiş olabiliriz vs. vs. yahut hiçbirşey demesen kim seni bundan sorumlu tutacak ey başbakanım? Propaganda malzemesi yapılmasından korkarak bunu demiş olsan, ne propagandalara kulak asmadı bu millet? 1890 da İngiltere’de bu kadar insan ölmüş diyerek savunma yapmanın anlamı, mantığı nedir? Kim verir bu akılları? Anlamadım gitti.

En nihayetinde, olan yine garibana oldu, olan yine garibana olacak. Muhtemel ki birkaç madencilik düzenlemesi daha gelecek, birkaç denetim daha olacak, işe yaramaz, kağıt üzerinde kalan birkaç genelge daha yayınlanacak ve işletmecilere göz dağı vermek için birkaç fatura daha kesilecek. Lakin sonuç değişmeyecek.
Olan yine garibana olacak!

Sahi, bu hafta dokunulmazlığı Turabi mi aldı?

Start typing and press Enter to search

Bir arkadaşınla paylaş